Znak towarowy R w kółko ®- czym jest i co oznacza?

Znak towarowy R w kółku widnieje na wielu produktach znanych marek czy w logach firm. Widzimy go w zasadzie wszędzie, leczy czy wiemy co oznacza ta charakterystyczna literka „R” w kółku i jaką ma moc prawną?

Czym jest znak towarowy „R” w kółku?

Znak towarowy „R” w kółku należy do znaków ochronnych produktów i marek. Literka R w kółku to pierwsza litera pochodząca od angielskiego słowa ” registered”, co po przetłumaczeniu na język polski oznacza zarejestrowany. Dzięki temu, że dana marka bądź firma została zgłoszona w Urzędzie Patentowym dany produkt lub logo chroniony jest prawem własności przemysłowej, czyli mieniem intelektualnym.

Korzystanie ze znaku ochronnego „R” w kółku?

Po otrzymaniu pozwolenia od Urzędu Patentowego na korzystanie ze znaku towarowego „R” w kółku możemy umieścić go na produktach naszej marki lub w logo firmy, lecz nie mamy takiego obowiązku. Należy pamiętać, że jeśli nie otrzymamy pozwolenia na posługiwanie się znakiem ochronnym „R” w kółku to nie możemy z niego korzystać, w przeciwnym razie zostanie nałożona na nas  grzywna.

Jak uzyskać znak towarowy „R” w kółku?

Wszelką dokumentację związaną z uzyskaniem znaku towarowego „R” w kółku należy składać w Urzędzie Patentowym. Rejestracja nazwy bądź symbolu produktu czy firmy składa się z kilku etapów.   Należy mieć na uwadze fakt, że w momencie nie spełnienia określonych kryteriów na danym etapie rejestracji znaku otrzymamy odmowę, a nasz znak nie otrzyma znaku towarowego „R” w kółku.

Początkowy etap rejestracji naszego znaku obejmuje zgłoszenie chęci rejestracji poprzez złożenie dokumentów w Urzędzie Patentowym, a następnie należy przedstawić informacje dotyczące znaku. Kolejnym etapem jest sprawdzenie czy nie występują jakiekolwiek przeciwwskazania do otrzymania znaku towarowego „R” w kółku. Etap ten związany jest z porównaniem naszego znaku z już zatwierdzonymi znakami innych przedsiębiorców, aby w sposób nieświadomy nie popełnić plagiatu.

W przypadku uzyskania wyniku pozytywnego następuje publikacja naszego znaku w Biuletynie Urzędu Patentowego. Przez okres trzech miesięcy każda osoba może zgłosić sprzeciw związany z rejestracją naszego znaku. Jeśli po upływie tego czasu nie zostanie  zgłoszona skarga na nasz znak to otrzymamy pozytywną decyzję o rejestracji naszego symbolu czy nazwy w Urzędzie Patentowym, czyli nasz znak będzie chroniony prawem własności przemysłowej.

Udostępnij
 • 2
 • 1
 •  
 •  
  3
  Udostępnienia
 •  
  3
  Udostępnienia
 • 2
 • 1
 •  
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments