PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) – czym jest i jak wybrać?

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) daje możliwość określenia jaki rodzaj działalności wykonuje dana firma. Ten sposób systematyzacji został powołany do życia Rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 roku. Zakładając działalność gospodarczą wybieramy odpowiedni kod, który jest stosowany w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych. Jakie pkd wybrać żeby nie mieć problemów prawnych?

Czym jest Polska Klasyfikacja Działalności

Zakładając swoją własną firmę jesteśmy zobowiązani do określania rodzaju wykonywanych usług. Jest to zapisywane w postaci kodu Polskiej Klasyfikacji Działalności, który jest używany w statystyce, ewidencji, dokumentacji i rachunkowości dotyczącej naszego przedsiębiorstwa.

Pierwszy system zwany PKD-2004 został ustalony na pięciu różnych poziomach, a składały się na nie sekcje i podsekcje, działy, grupy, klasy i podklasy. W systemie PKD-2007 zostały wprowadzone pewne zmiany i usunięto z hierarchii podsekcję.

Taki sposób usystematyzowania ma być łatwiejszy i bardziej klarowny dla użytkowników. PKD głównie zajmuję się klasyfikacją podmiotów dla rejestru REGON. Jednakże ma również inne zastosowanie. Za pomocą tego systemu przedstawianie struktury gospodarki narodowej jest dużo łatwiejsze. Podobnie jest w przypadku wykonywania bilansów, porównań czy analiz.

Jak wybrać właściwy kod PKD?

Jeśli założyliśmy przedsiębiorstwo to z pewnością zastanawiamy się jakie pkd wybrać. W gruncie rzeczy sprawa jest dosyć prosta. Pomoże nam w tym strona Głównego Urzędu Statystycznego. Znajdziemy tam pełną tabelę z klasyfikacją kodów PKD.

Na początku powinniśmy wybrać rodzaj działalności gospodarczej i dopasować go do istniejących sekcji.  W sytuacji gdy trudno jest nam dopasować firmę do jakiejkolwiek sekcji należy wybrać obszar, który w większości pokrywa się z wykonywaną działalnością. Zastanawiając się jakie pkd wybrać należy pamiętać, że ten kod może być istotny w przypadku zawierania umowy o dofinansowanie.

W takich sytuacjach dodatkowe środki są przyznawane tylko i wyłącznie gdy firma ma wpisany odpowiedni typ działalności. Ponadto, w przypadku nieprawidłowego oznakowania pkd możemy mieć problemy prawne.

Faktura, która nie ma związku z działalnością danego przedsiębiorstwa jest uznawana jako odmowa wykonania obowiązku statystycznego. Tym samym narażamy się na sprawę sądową, gdzie możemy zostać obarczeni kosztami do nawet 5000 zł.

Udostępnij
 • 2
 • 1
 • 1
 •  
  4
  Udostępnienia
 •  
 •  
 •  
 •  
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments