Pieczątka firmowa – co powinna zawierać? Czy jest obowiązkowa?

pieczątka firmowa

Popularność pieczątek firmowych w dzisiejszych czasach jest bardzo duża. Zwykle są one do siebie bardzo podobne, jednak zawierają one w sobie różne informacje, dlatego warto nieco zgłębić ten temat.

Czym jest pieczątka firmowa i gdzie się ją wykorzystuje?

Pieczątka firmowa to nic innego jak stempel, który ma przedstawiać najważniejsze dane firmowe. Oczywiście pieczątki różnią się od siebie wieloma cechami, dlatego nie da się ich pomylić. Każda firma musi mieć swoją unikalną pieczątkę, nie może być ona taka sama, jak pieczątka innej firmy, dlatego należy bezwzględnie tego przestrzegać.

Wykorzystywana jest ona w wielu instytucjach, kiedy to trzeba składać dokumenty firmowe potwierdzające np. zrealizowane transakcje, płacenie podatków, itd.

Pieczątki znajdują swoje zastosowanie na wszelkich dokumentach firmowych, obok podpisu, chociaż zgodnie z prawem zdecydowanie ważniejszy jest podpis.

Czy posiadanie pieczątki firmowej jest obowiązkowe?

pieczątka firmowa jakie dane

Nie istnieje żaden przepis, który mówi o tym, że pieczątki firmowe są obowiązkowe. Na pytanie czy pieczątka firmowa jest obowiązkowa można odpowiedzieć przecząco. W praktyce jednak nie zawsze tak jest, ponieważ często przydarza się właścicielom firm sytuacja, kiedy to urzędnicy nie chcą przyjmować dokumentów firmowych bez ważnej pieczątki firmowej. Zdecydowanie wygodniej jest więc zainwestować w pieczątkę firmową.

Ile kosztuje pieczątka firmowa?

Posiadanie własnej pieczątki to nie są to duże koszty. Zwykle koszt waha się w granicach 40-60 złotych.  Sprawa ma się nieco drożej w przypadku, gdy ma to być jakaś oryginalna pieczątka. Wtedy wraz z wyższą ceną płacimy za możliwość dodatkowego prestiżu oraz wyróżnienia się m.in. na spotkaniach biznesowych.

Jakie dane powinna zawierać pieczątka firmowa?

Wiele osób zadaje sobie pytanie co powinna zawierać pieczątka firmowa? Z pewnością warto wiedzieć, co powinno być na pieczątce firmowej, aby nie popełnić w tym zakresie żadnego poważnego błędu.

Wśród danych na pieczątce muszą znajdować się:

  • nazwa firmy,
  • NIP,
  • siedziba oraz adres firmy.

Dodatkowo istnieje coś takiego jak wzór odbicia pieczątki firmowej, gdzie powinny być zawarte następujące informacje:

  • adres e-mail,
  • REGON,
  • stronę internetową firmy,
  • numer rachunku bankowego,
  • adres filii,
  • firmowe logo.

Korzystając z ofert firm dostarczających takie rozwiązania można dowiedzieć się jakie pieczątki firmowe zamówić dla swojej firmy. Istnieje kilka ich wersji, dlatego dokładna analiza jak najbardziej może się zainteresowanym osobom przydać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.