jak poprawić płynność finansową firmy

Jak poprawić płynność finansową w firmie?

Każdy, kto prowadził własną firmę lub brał udział w jej zarządzaniu doskonale wie, że największym wrogiem firmy jest utrata płynności finansowej. Z każdym innym problemem można sobie poradzić. Niekorzystne inwestycje, przeinwestowanie, opóźnienia produkcji – nic nie nadszarpnie tak kręgosłupa firmy jak brak płynności. Bardzo często przyczyna utraty płynności jest niezależna od przedsiębiorcy, może on tylko patrzeć, jak jego firma powoli wpada w kłopoty lub szukać ratunku w bankach.

Jak poprawić płynność finansową w firmie – kredyt obrotowy

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na poprawę płynności finansowej w firmie jest kredyt obrotowy. Pomaga on w bieżącym finansowaniu działalności firmy: zakupie towarów, materiałów produkcyjnych, regulowania bieżących zobowiązań firmy wobec kontrahentów. Najczęściej kredyt obrotowy bank przyznaje na okres jednego roku chociaż ma możliwość rozszerzenia tego okresu nawet do 3 lat.

Wśród kredytów obrotowych wyróżnia się kredyt odnawialny i nieodnawialny. Kredyt odnawialny to taki, który wraz z upływem okresu umowy bank może odnowić na następny rok. Jednak pod warunkiem, że cała przyznana wartość kredytu zostanie do tego momentu spłacona, a po drodze firma regulowała raty kredytowe bez opóźnień.

Kredyt nieodnawialny udziela się firmie jednorazowo, czasem w kilku transzach i wraz z końcem umowy musi on zostać całkowicie spłacony. Podstawowymi kosztami każdego z kredytów są odsetki, które bank kształtuje w zależności od wielu okoliczności. Bierze pod uwagę historię firmy w danym banku, profil jej działalności, czas istnienia firmy na rynku a przede wszystkim jej kondycję finansową.

Największą wadą tego rodzaju kredytów jest konieczność zabezpieczenia kredytu, jaką żąda bank. Najczęściej domaga się hipoteki nieruchomości należących do przedsiębiorcy.

Jak poprawić płynność finansową w firmie – linia kredytowa

Alternatywą dla kredytów obrotowych jest linia obrotowa. Bank określa limit kredytowy, do którego firma może się zadłużyć. Zadłużenie przedsiębiorstwa ma w tym wypadku charakter odnawialny, ponadto wysokość zadłużenia w ramach limitu oraz termin zadłużenia przedsiębiorca ustala samodzielnie.

Niezwykle istotnym atutem tej formy kredytowej jest fakt, że przedsiębiorca zobowiązany jest do systematycznej spłaty tylko odsetek, w zależności od kwoty aktualnego zadłużenia powstaje minimalna kwota do spłaty. A jeżeli zwrot pożyczonej kwoty nastąpi przed terminem rozliczenia, którym najczęściej jest każdy miesiąc, w ogóle nie powstają odsetki do zapłaty. Umowa z bankiem na linię kredytową zawierana jest najczęściej na jeden rok i automatycznie przedłużana na następny okres.

Utrzymanie płynności finansowej to podstawa dobrze zarządzanej firmy, ale nie zawsze kondycja firmy zależy bezpośrednio od jej starań. Dlatego w poszukiwaniu odbiorców dla swojej działalności warto opierać się wyłącznie na tych sprawdzonych.

 

Udostępnij
 • 2
 •  
 •  
 •  
  2
  Udostępnienia
 •  
  2
  Udostępnienia
 • 2
 •  
 •  
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments