Faktoring - Co to jest faktoring i na czym polega

Faktoring – Co to jest faktoring i na czym polega?

Faktoring w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Jest to doskonałe rozwiązanie dla firm, wobec których kontrahenci zwlekają z płatnościami za faktury lub stają się po prostu niewypłacalni.

Na czym polega faktoring i co to jest faktoring? 

Definicja faktoringu – jest to usługa finansowa polegająca na wykupieniu przez firmę fakturingową od przedsiębiorstwa należności z tytułu sprzedaży towarów lub usług, dzięki czemu spółka uzyskuje środki finansowe od razu po wystawieniu faktury.

Tego rodzaju usługa faktoringu jest kompleksowa, ponieważ oprócz szybkiego dostępu do pewnej gotówki, to również pakiet wielu dodatkowych usług, takich jak m.in. prowadzenie kont rozliczeniowych odbiorców, monitorowanie i egzekwowanie płatności czy przyjęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy.

Przedsiębiorca czyli osoba prowadząca działalność gospodarczą nazywana jest Faktorantem. Zawiera ona umowę faktoringową z Faktorem, który „kupuje” od niego dopiero co wystawioną i jeszcze nie opłaconą fakturę – stąd nazwa umowy. Nabywca faktury to zazwyczaj instytucja finansowa taka jak bank.

Rodzaje faktoringu i podstawowe jego funkcje.

Rozróżniamy kilka rodzai faktoringu. Pierwszym z nich jest faktoring pełny (właściwy, standardowy). Faktoring właściwy, polega na tym, iż w umowie przelewu wierzytelności zawarte jest postanowienie, o przyjęciu na siebie przez faktora ryzyka związanego z wypłacalnością dłużnika. Dlatego przed podpisaniem umowy, następuje weryfikacja stanu majątkowego ewentualnego dłużnika.

Kolejnym jest faktoring niewłaściwy zwany również niepełnym i polega on – iż faktor nie ponosi ryzyka jakie związane jest z wypłacalnością dłużnika. W takim wypadku przelana wcześniej wierzytelność w całości wraca do przedsiębiorstwa, jeżeli dłużnik jest niewypłacalny.

Kolejny rodzaj faktoringu, to faktoring mieszany i występuje wówczas, gdy faktor kupuje wierzytelności faktoranta i oboje dzielą się ryzykiem, a w umowie określa się w jakich przypadkach i w jakim stopniu ponoszą ryzyko niewypłacalności dłużnika. Dwa kolejne to faktoring eksportowy i faktoring odwrotny.

Zalety i wady faktoringu – faktoring należności.

Zaletą faktoringu jest większa dostępność, niż w przypadku kredytów bankowych, i jest porównywalna z dostępnością pożyczek pozabankowych. Warto więc z niego skorzystać, jeżeli ma się wielu stałych odbiorców, którym udziela się kredytów kupieckich, i przy których obsługa jest zbyt kosztowna.

Faktoring pomoże nie tylko szybko uzyskać zwrot środków finansowych od dłużników, ale natychmiastowo zostanie zwiększona płynność finansowa. Idealnie sprawdza się przy małych i młodych przedsiębiorstwach. Natomiast minusem faktoringu są koszty związane z finansowaniem, które niestety mogą być nawet wyższe niż przy pożyczce lub kredycie.

Poza tym trzeba przekazać dane finansowe firmy, co stwarza ryzyko ich przejęcia przez konkurencje. Dla przedsiębiorcy, to niezbyt korzystne rozwiązanie, ponieważ faktoring oferują przeróżne bank w tym komercyjne, ale nie zadbają one o płynność finansową przedsiębiorcy, tylko po prostu na nim zarobią.

 

Udostępnij
 • 1
 •  
 •  
 •  
  1
  Udostępnij
 •  
  1
  Udostępnij
 • 1
 •  
 •  
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments