ekonomia współdzielenia

Ekonomia współdzielenia — czym jest sharing economy?

Ekonomia współdzielona to alternatywa dla tradycyjnego modelu dystrybucji usług i produktów. W ekonomii współdzielonej klienci „dzielą” się dobrami takimi jak ich własne samochody, domy lub umiejętności w ramach połączeń pomiędzy pojedynczymi użytkownikami (peer-to-peer). Innymi słowy, jest to gospodarka oparta na współpracy i zaufaniu. Podstawą jest założenie, że strony mogą wzajemnie dzielić się niewykorzystanymi umiejętnościami i zasobami.

Przedsiębiorstwa bazujące na sharing economy

Wyróżniamy dwa główne typy przedsiębiorstw bazujących na sharing economy: komercyjne modele biznesowe oraz inicjatywy non-profit.

Komercyjne modele biznesowe

Mają miejsce gdy firma oferuje aplikacje (najczęściej płatne) dla dostawców i konsumentów, mające służyć do sprzedawania i kupowania towarów i usług. Przykładami takich firm są platformy łączące kierowców z pasażerami takie jak Uber czy BlaBlaCar.

gospodarka współdzielenia

Inicjatywy non-profit

Oparte są na modelu bibliotek. W tym modelu dobra i usługi są oferowane bezpłatnie lub za niewielką opłatą. Są to np. wypożyczalnie rowerów miejskich czy jadłodzielnie.

Korzyści z ekonomii współdzielenia

Zysk z takich wymian mają obie strony transakcji, co zasadniczo wyróżnia gospodarkę współdzieloną od tradycyjnego modelu ekonomicznego, w którym główne korzyści płynęły do producenta towarów, najczęściej dużych korporacji.

W sharing economy mamy do czynienia ze wspólną konsumpcją (collaborative consumption), która obniża koszt użytkowania niektórych przedmiotów, a niejednokrotnie okazuje się dodatkowym źródłem dochodu. Dzieląc się, dbamy także o przyrodę i jej zasoby.

sharing economy

Produkujemy mniej przedmiotów używanych sporadycznie czy też zmniejszamy zużycie benzyny i wydalanie spalin korzystając ze wspólnych przejazdów. Niewątpliwie dodatkową korzyścią jest poczucie przynależności, możliwość poznania nowych osób i tworzenia więzi.

Według badania Global Coworking Survey z 2017 r. aż 83% korzystających z przestrzeni coworkingowych czuje się mniej samotna!

Gospodarka współdzielenia

Jesteśmy społeczeństwem cyfrowym, żyjemy w czasach rozkwitu sieci społecznościowych. Komunikacja między prywatnymi osobami, które mogą sobie coś nawzajem zaoferować i przy okazji zaoszczędzić lub zarobić jest wręcz naturalna. Dzięki sieci dzielenie się jest szybkie, tanie i proste, a koszty transakcyjne minimalne. Współużytkowanie staje się więc realną alternatywą dla tradycyjnie rozumianej własności.

Sharing economy w Polsce

Mimo że według wielu raportów nasz poziom wzajemnego zaufania jest stosunkowo niski, sharing economy w Polsce rozwija się bardzo prężnie. Świadomość, iż przesadna konsumpcja nie jest niczym dobrym, nasza wrodzona zaradność, a także odczuwalny wzrost kosztów życia sprawiają, że coraz chętniej szukamy ekonomicznych rozwiązań w życiu codziennym i zawodowym.

Hasło „Nie potrzebuję mieć wiertarki, a tylko dziurę w ścianie” wyrażające istotę sharing economy przypomina nam, że tak naprawdę chodzi o używanie i czerpanie korzyści, a nie o posiadanie — co od lat próbują nam wmówić specjaliście od marketingu.

 

Udostępnij
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments