Efektywny system wynagrodzeń - płaca i motywowanie pracowników

Efektywny system wynagrodzeń – płaca i motywowanie pracowników

Motywowanie pracownik istotne jest nie tylko z punktu widzenia pracownika, ale również pracodawcy i efektów z jakimi działać będzie jego przedsiębiorstwo. Często motywowanie jest dla pracodawcy nie lada wyzwaniem. Każdy pracownik jest inny, ma inny system wartości i co innego wpływa na jego chęci do pracy.

W związki z tym pracodawcy stosować mogą motywację płacową i pozapłacową. Jednakże, najczęściej pracowników motywuje odpowiednio wysokie wynagrodzenie, dlatego też tak ważnym elementem jest efektywny system wynagrodzeń pracowników.

Czym właściwie jest system wynagrodzeń?

System wynagrodzeń jest metodą polegającą na ustalaniu składników wynagrodzenia za pracę oraz ich wysokości. System płacy jest sposobem określenia jakości i ilości wykonanej pracy oraz przełożenia tego na wymiar ekonomiczny.

Jakie są najczęściej spotykane systemy wynagradzania pracowników?

Wynagrodzenie ustalane jest w oparciu o założony system wynagradzania. Do najczęściej stosowanych przez pracodawców systemów wynagradzania zaliczyć można:

 • system płac czasowy – w tym przypadku wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od ilości czasu jaki przepracował pracownik w danym okresie rozliczeniowym. W systemie tym obowiązują stawki ustalane w stosunku do liczby jednostek czasu, tj. godzina, dzień, tydzień, miesiąc. W systemie tym wydajność pracy nie wpływa na wysokość wynagrodzenia, bowiem stawki zależą tylko i wyłącznie od pracy jaką wykonuje pracownik oraz jego kwalifikacji.
 • system płac akordowy – w tym systemie wysokość wynagrodzenia pracownika zależna jest od wyników jego pracy, a nie przepracowanego czasu. W systemie tym bardzo istotna jest wydajność pracownika. Wyróżnić możemy tutaj różnorodne typy akordów, tj. akord prosty, progresywny, czy też zryczałtowany. Taki system wynagradzania najczęściej stosowany jest w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
 • system płac prowizyjny – ten system uzależnia wysokość wynagrodzenia od jakości, a także ilości wykonywanej przez pracownika pracy. Wynagrodzenie ustalane jest poprzez stawkę procentową. Najczęściej taki system wynagradzania spotykany jest na takich stanowiskach jak przedstawiciel handlowy czy też agent nieruchomości.

Jak motywować za pomocą systemu wynagrodzeń?

Pracodawcy bardzo często wykorzystują wiedzę odnośnie motywowania pracowników za pomocą wynagrodzenia i starają się dopasować do tego odpowiedni system wynagrodzeń. Motywacyjny system wynagrodzeń to taki, który sprawia, że pracownik w związku z ofertą płacy jaką może osiągać stara się pracować o wiele bardziej wydajnie.

Najbardziej motywacyjnym systemem płac wydaje się być system akordowy oraz prowizyjny, bowiem w tych dwóch systemach pracownik ma możliwość wpłynięcia swoją pracą, jej jakością i staraniami na wysokość wynagrodzenia.

Wynagradzanie i motywowanie pracowników to określenia wręcz pokrewne w dzisiejszych czasach, bowiem większość pracowników napędza odpowiednio wysokie wynagrodzenie. Motywuje ich to nie tylko do pracy na najwyższym poziomie, ale również do poprawiania swoich umiejętności, zdobywania nowych kwalifikacji, ciągłych szkoleń i nieprzerwanego rozwoju.

 

Udostępnij
 • 4
 • 1
 • 1
 •  
  6
  Udostępnienia
 •  
  6
  Udostępnienia
 • 4
 • 1
 • 1
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments