E-sąd - czym jest i jak działa

E-sąd – czym jest i jak działa elektroniczne postępowanie upominawcze?

Elektroniczne postępowanie upominawcze dostępne jest już od 1 stycznia 2010 roku, ale wciąż wielu przedsiębiorców nie wie jak działa e-sąd oraz jakie korzyści ten rodzaj postępowania może im przynieść. Jednak okazuje się, że nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z tego szybkiego sądownictwa. Przez e-sąd można odzyskać tylko długi wyrażone pieniężnie. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czym jest i jak działa e-sąd?

Podstawą prawną do działania elektronicznego postępowania upominawczego oraz samego e-sądu jest znowelizowany kodeks postępowania cywilnego. Sąd elektroniczny działa na podstawie przepisów z rozdziału I działu VIII kodeksu postępowania cywilnego. Ale skoro jest to sąd internetowy to można mieć pewne wątpliwości przed złożeniem tam wniosku. Zatem sąd elektroniczny jak działa i czy funkcjonuje inaczej niż tradycyjne sądy?

Co do zasady polski e-sąd to Sąd Rejonowy Lublin-Zachód, a konkretniej jego VI Wydział Cywilny, który jako jedyny zajmuje się elektronicznym postępowaniem upominawczym i może wydać elektroniczny nakaz zapłaty. Jednak zamiast składać pozew fizycznie wnosi się go elektronicznie, a sąd zdalnie rozpatruje sprawę i wydaje bądź nie, nakaz zapłaty.

Jakie warunki musi spełnić pozew złożony w e-sądzie?

Każda osoba, nawet przebywająca poza Polską, o ile miejsce zamieszkania lub siedziba znajdują się w Polsce może wnieść e-pozew. E-sądy jak to działa w praktyce? Najbardziej istotne jest to, że aby złożyć pozew trzeba zalogować się na stronie e-sądu i postępować według podanych dalej instrukcji.

Jednak roszczenie, którego chcemy dochodzić musi być wyrażone w pieniądzu, a do tego minimalna wartość odpowiadająca 1,25% całości musi wynieść co najmniej 30 złotych i jest to także wysokość opłaty procesowej. A do tego kwota roszczenia musi być wymagalna w okresie 3 lat przed dniem złożenia pozwu w e-sądzie.

Wszystkie pisma w sprawie przekazywane są elektronicznie. Ważne jest, aby dostarczyć dowody tj. umowy, faktury vat czy inne dokumenty potwierdzające, że istnieje dług o określonej kwocie i osoba składająca pozew ma prawo do tego na mocy tych lub podobnych dokumentów. W przypadku postępowania elektronicznego nie może być wątpliwości co do zasadności długu ani jego kwoty.

Zalety i wady elektronicznego postępowania upominawczego

Główną zaletą działania e-sądu jest szybkość. Jeśli pozywający ma komplet dokumentów, z których jasno wynika kto jest dłużnikiem i ile musi zapłacić to e-sąd wystawia elektroniczny nakaz zapłaty, na mocy którego dłużnik w ciągu 14 dni musi zapłacić dług.

Zaletą jest także brak konieczności stawiania się w sądzie żadnej ze stron co oszczędza czas i środki np. koszty dojazdu. Wszystkie dokumenty przesyłane są elektronicznie, więc będzie do nich łatwy dostęp, a same pisma procesowe czy składanie pozwu są uproszczone do minimum.

 

Udostępnij
 • 1
 •  
 •  
 •  
  1
  Udostępnij
 •  
  1
  Udostępnij
 • 1
 •  
 •  
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments