Nowe przedsiębiorstwo – Czym tak naprawdę jest startup?

startup co to jest

W dzisiejszych czasach coraz więcej młodych ludzi, którzy skończyli studia wybierają zakładanie własnej firmy, mając na celu zawładnięcie jakimś rynkiem. Oczywiście jest to świetny sposób na zarabianie dużych pieniędzy bez potrzeby siedzenia przed biurkiem po 8 lub więcej godzin 5 razy w tygodniu, pracując przy tym na czyjś zarobek. Dodatkowo nie trzeba patrzeć na wiecznie niezadowolonego szefa przez najbliższe lata swojego życia, ponieważ sami jesteśmy sobie szefami.

Jednak doskonale wiemy, że własna firma to także wiele problemów i ciężkich spraw, których nie zawsze jesteśmy w stanie rozwiązać. Oczywiście nie zawsze pojawiają się problemy, a wszystko zależy od tego, z jaką wiedzą podchodzimy do własnego biznesu.

Co to jest startup?

Startup to w ostatnim czasie bardzo często używane słowo podczas zakładania własnej działalności. Termin ten jest używany, kiedy na rynek wchodzi firma oferująca coś nowego, co jeszcze nie zostało zaoferowane przez inne przedsiębiorstwa, najczęściej dzieje się tak w branży technologicznej z nowymi urządzeniami lub aplikacjami. Oczywiście nie muszą to być te branże, abyśmy założyli firmę, na którą moglibyśmy tak mówić. Jednak co to jest startup tak naprawdę i dlaczego tak to się nazywa i kiedy powinniśmy przestać nazywać naszą firmę w taki sposób? Jest to bardzo ciężkie pytanie, ponieważ samo pojęcie nie zostało do końca zdefiniowane.

Można zauważyć wiele opisów tego przedsięwzięcia w internecie oraz próby opisania tego zjawiska przez specjalistów. W ostatnim czasie bardzo ciekawie opisał takie przedsięwzięcie Steve Blank mówiąc, że „jest to tymczasowa organizacja, która poszukuje rentownego, skalownego i powtarzalnego modelu biznesowego„. Według mnie jest to najbardziej trafne określenie.

rodzaje startup

Oczywiście nie wszyscy mogą się z tym zgadzać i mają do tego prawo jednak według mnie trafniejsza definicja jeszcze nie ujrzała światła dziennego. Doskonale jednak wiemy, że w końcu nadchodzi czas, kiedy nie powinniśmy już nazywać tak naszej firmy, ale kiedy to powinno się stać?

Okazuje się, że najlepszym momentem zaprzestania używania tej nazwy jest moment, kiedy właściciele firmy zaczynają pobierać sobie dość sensowne wynagrodzenie z tytułu prowadzenia firmy, a już na pewno po trzech takich transakcjach z rzędu. Zatem startup-em przestaje być nasza firma, gdy osiąga zwrot z inwestycji i zaczyna przynosić spore zyski.

Rodzaje startup – jakie typy wyróżniamy?

Jednak nie można każdego nowego przedsiębiorstwa nazywać tak samo, dlatego powstały rodzaje startup, które definiują firmy w różnych dziedzinach, branżach oraz rynkach.
Wyróżnić możemy rodzaje startup:

  • Replikatorzy – to właściciele nowych firm, którzy starają się skopiować istniejące już modele biznesowe, potrafią oszacować ryzyko oraz stosują tradycyjne podejście do zarządzania.
  • Wizjonerzy – dokładnie planują każde posunięcie i nową decyzję określając przy tym zagrożenie.
  • Partnerzy – mają wiele pomysłów prowadząc główny biznes i starając się wykorzystać nowe okazje w biznesie.

Niezależnie od tego, który rodzaj startup wybierzesz ważne, aby poświęcić swojemu pomysłowi jak najwięcej uwagi w celu utrzymania się na obecnym turbulentnym rynku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.